Káva má za sebou velmi dlouhou a bohatou historii, kdy se z neznámé rostliny postupně stala druhou nejprodávanější komoditou na světě – hned po ropě. Jaké byly hlavní milníky její historie?
První zmínky o kávě se v historických pramenech datují do šestého století, kdy podle legendy došlo k objevu kávovníku v Etiopii. Tehdejší obyvatelé prý kávová zrna původně žvýkali, po zjištění krásného aroma kávy ji pak začali pražit. Ještě koncem 6.století se kávovníky začaly pěstovat v Jemenu, okolo roku 1000 pak začaly vznikat první kávové plantáže v Arábii.
Do Turecka se káva dostala v polovině 15.století a v roce 1475 zde byla otevřena první kavárna ve městě Istanbul. Začátkem šestnáctého století byla situace pro kávu spíše nepříznivá (někteří panovníci ji tehdy považovali za škodlivou), to ale naštěstí nezabránilo jejímu dalšímu rozmachu a káva se postupně začala podávat i v dalších městech.
Na starý kontinent dorazila káva až začátkem 17.století, kdy jim sem dovezli benátští kupci. Historicky první evropská kavárna pak byla otevřena roku 1645 v Benátkách, o pět let později pak i v britském Oxfordu, roku 1679 v německém Hamburgu a v roce 1686 se svojí první kavárny dočkali i ve Vídni. K velkému rozšíření kávy pak došlo zejména v 18. a 19. století, kdy se stala káva významnou obchodní komoditou a kávovník se začal pěstovat na čím dál větším počtu míst.
Když se řekne káva, tak skoro každého napadne její zpracování v podobě silného espressa. To první ale vzniklo až roku 1901 v Itálii, kde továrník Luigi Bezzera přišel na to, že k přípravě dobré kávy je třeba mít správný tlak i teplotu a vynalezl tak první kávovar na espresso. Dnes už je káva běžně dostupná po celém světě a v posledních letech roste poptávka po různých speciálních metodách přípravy kávy, čím dál více lidí také začíná požadovat skutečnou kvalitu.
Na webu naleznete všechny informace o kávě: od původu, historií až po způsoby konzumace. Web vznikl výhradně pro širokou laickou veřejnost, aby načerpala základní znalosti o kávě a také se dozvěděla spoustu zajímavostí.