Káva patří mezi nejoblíbenější nápoje na světě a většina lidí už si bez ní ani nedovede představit život – ať už díky její lahodné chuti nebo díky jejím povzbuzujícím účinkům. V tomto článku si řekneme něco o rostlině, z jejíchž plodů se káva připravuje.
Kávovník se v přírodě vyskytuje v podobě keřů nebo stromů a pěstuje se zejména v oblastech s tropickým klimatem. Hodně důležitá pro jeho kvalitu je nadmořská výška (nejlepší druhy jsou ve výšce 1 000 až 2 000 metrů), správná teplota vzduchu, dostatečné množství vody a v neposlední řadě také zastínění, které tuto rostlinu chrání. Vynikající podmínky má kávovník např. v Brazílii, která má téměř čtvrtinový podíl z celosvětové produkce kávy, nebo v Kolumbii, kde se mohou pyšnit kávou špičkové kvality.
První úrody se pěstitelé kávovníku dočkají po 3 až 4 letech od zasazení. Plodům se říká kávové třešně a jsou ukryty v peckovicích. Každá peckovice má zpravidla dvě pecičky a v každé z nich po jednom semenu. Pokud jde o výšku rostliny, kávovník může vyrůst až do 15 metrů, u nejoblíbenější odrůdy arabica maximálně do 8 metrů.
Celkově se ve světě vyskytuj přibližně stovka druhů kávovníku, drtivá většina kávy se ale dělá ze dvou základních druhů – tím prvním je kávovník arabský (arabica), druhým pak kávovník statný (robusta). Ostatní druhy se používají jen minimálně, patří mezi ně např. kávovník liberijský, jenž je hodně hořký a používá se prakticky jen do směsí.
Ano, i přesto, že kávovník je exotickou rostlinou, je možné si jej vypěstovat i u nás – důležité je, aby měl vhodné podmínky. Kávovník si tak můžete pěstovat třeba i v bytě v květináči, je ale třeba, abyste ho dostatečně zalévali a aby na něj nedopadaly přímé sluneční paprsky (mohlo by pak dojít k popálení listů).
Na webu naleznete všechny informace o kávě: od původu, historií až po způsoby konzumace. Web vznikl výhradně pro širokou laickou veřejnost, aby načerpala základní znalosti o kávě a také se dozvěděla spoustu zajímavostí.