Když se řekne turecká káva, mnoho lidí u nás si pod tímto názvem představí českou verzi, která ale s tou pravou tureckou kávou nemá téměř nic společného. Jaký je rozdíl mezi tzv. českým turkem, který byl v našich zemích oblíbený v minulosti a dnes už se s ním setkáme spíše v hospodách nebo méně kvalitních podnicích a opravdovou tureckou kávou, která je mnohem kvalitnější a má nesrovnatelně lepší chuť?
Tento způsob přípravy kávy zná téměř každý – připravuje se tak, že se do šálku nebo hrnku nasype mletá káva a ta se jednoduše zalije horkou vodou. Příprava je velmi snadná a rychlá, s kvalitní kávou to ale nemá mnoho společného a v dobrých kavárnách se s tímto nápojem většinou nesetkáte. Velkou nevýhodou české verze turka je i lógr, který se usadí na dně šálku a ani chuť kávy není zdaleka tak lahodná jako u kávy z kávovaru nebo u pravé turecké kávy.
Opravdová turecká káva se připravuje ve speciální nádobě, které se říká džezva. Jedná se o nádobu (vyrobenou nejčastěji z mědi) která má kónický tvar a její horní okraj je mírně rozšířený, aby káva nepřetekla. Nahoře je zároveň tzv. hubička, jež usnadňuje nalévání, součástí džezvy je také rukojeť, za kterou se nádoba drží.
Způsobů, jak připravit tureckou kávu v džezvě, je hned několik a záleží na vás, jakému dáte přednost. Častou variantou je metoda, kdy se do džezvy nejdříve nasype namletá káva spolu s cukrem, pak se do ní nalije voda, promíchá a pak se zahřívá na malém plameni. Jakmile káva vypění, sebere se lžičkou pěna, dá do šálku a káva se dál zahřívá. Poté, co znovu přijde k varu se začne pomalu lít do šálku. Jinou metoda spočívá tom, že nejdříve se do džezvy nalije voda a teprve do ní se nasype káva. Ta se pak ohřívá než přijde k varu, pak se plamen stáhne (nebo se džezva dá na chvilku pryč) a postup se 3x zopakuje. Existují i jiné možnosti přípravy, většinou ale Turci svoji kávu hodně sladí – pravá turecká káva tak může chutnat i těm, kteří dávají přednost sladším nápojům.
Na webu naleznete všechny informace o kávě: od původu, historií až po způsoby konzumace. Web vznikl výhradně pro širokou laickou veřejnost, aby načerpala základní znalosti o kávě a také se dozvěděla spoustu zajímavostí.