Zatímco největšími producenty kávy jsou mimoevropské země, jako je především Brazílie, Vietnam, Kolumbie nebo Indonésie, možná vás překvapí, že v konzumaci kávy je žebříček úplně jiný – státy, odkud se káva dováží, mají spotřebu relativně nízkou. Ve kterých zemích je spotřeba kávových nápojů nejvyšší a kolik kávy se ročně vypije u nás?
Možná trochu překvapivě se na prvním místě žebříčku ve spotřebě kávy (v kg na jednoho obyvatele) umístilo Finsko – podle studie z roku 2018 je to více 12 kg na obyvatele za rok. Finsko ale není zdaleka jedinou zemí ve své oblasti, okolní státy jsou na tom podobně.
Hned za vedoucím Finskem se v žebříčku spotřeby kávy umístilo Švédsko a na třetím místě pak skončil Island. Za ním pak následují další severské země, jako je Norsko a Dánsko. Severoevropské státy tak hrají ve spotřebě kávy jednoznačně prim, teprve na šestém místě se umístil zástupce jiného kontinentu – Austrálie. Kupodivu celkem nízkou spotřebu mají obyvatelé USA, kde je průměrná spotřeba kávy na obyvatele cca 5kg za rok.
U nás je pak množství vypité kávy lehounce pod průměrem, Češi podle posledních statistik spotřebují v průměru 4,3 kg kávy na obyvatele za rok (méně než např. v Německu, Itálii nebo Švýcarsku). Je ale možné, že roli v tom hraje i poměrně vysoká cena – studie Mezinárodní kávové organizace totiž zjistila, že cena kávy je u nás osmá nejvyšší (srovnávaly se země EU, USA, Norsko, Švýcarsko a Rusko) – libra kávy (což je necelých 0,5 kg) u nás vyjde na zhruba 130 Kč.
Obecně ale platí, že spotřeba kávy celosvětově spíše stoupá, trochu překvapivým faktem pak je, že země s nejvyšší produkcí se v tomto srovnání umístily docela nízko.
Na webu naleznete všechny informace o kávě: od původu, historií až po způsoby konzumace. Web vznikl výhradně pro širokou laickou veřejnost, aby načerpala základní znalosti o kávě a také se dozvěděla spoustu zajímavostí.