V souvislosti s kávou patří k hojně diskutovaným tématům, jak se jednotlivé způsoby přípravy kávy nazývají. Nejčastěji se vedou debaty nad tím, co přesně znamená espresso a zde je v pořádku, když se místo něj používá termín piccolo. Jak to tedy má správně být?
U nás se sice termín piccolo používá často, není ale správný – stejně tak, jako se espressu neříká presso, prso nebo třeba expreso. Obsluha sice většinou pochopí, co má zákazník na mysli, někdy ale dochází k nedorozumění, např. v situaci, kdy je zákazník zklamaný, že nápoj má příliš malý objem – hodně Čechů preferuje spíše větší verzi espressa – např. lungo nebo ještě větší americano.
Pokud si chcete objednat malou a silnou kávu, správné označení je buď espresso – tedy pravé italské espresso o objemu 30 ml, případně – pokud chcete opravdu velmi silnou a malou kávu – tak ristretto, jež má objem jen 20 ml. Pokud si ale nevíte rady, nebojte se obsluhy zeptat – určitě vám ráda poradí a vysvětlí, v čem se jednotlivé druhy kávy liší. Je to rozhodně lepší, než si něco objednat a pak být zklamaný výsledkem.
V České republice se nicméně výraz piccolo pro velmi malou kávu vžil a tak se běžně používá i v mnoha různých kavárnách nebo jiných restauračních zařízeních. Na řadě míst vám tak při objednávce pikola přinesou klasické espresso, někde mohou míz pikolo dokonce přímo v nápojovém lístku a na tomto označení si zakládají – příkladem byla třeba česká síť kaváren Cross Café, kde se pod označením pikolo připravovalo právě zmíněné espresso (tedy nápoj ze 7g kávy a 30 ml vody). Naopak v zahraničí, zejména v Itálii by vám pravděpodobně při objednávce piccola příliš nerozuměli.
Na webu naleznete všechny informace o kávě: od původu, historií až po způsoby konzumace. Web vznikl výhradně pro širokou laickou veřejnost, aby načerpala základní znalosti o kávě a také se dozvěděla spoustu zajímavostí.